Yazdır

Düz Öne Dirsek - Jab Elbow - Sawk Tad

Muay Thai ‘ de  genellikle orta mesafede uygulanan tekniktir.Yüzde   Maksillar bölgeye ve vucut ta Larinks  bölgeye uygulanan tekniktir.İleri doğru ve düz bir eksende rakibe patlayıcı gücü kullanarak adım kullanılarak yapılır. Eşle yapılan  antremanlarda çalışması tehlikeli bir teknik olup, çok dikkat edilmelidir.

Tekniğin genellikle  kullanıldığı yerler:

Rakibe  yapılan  boks vuruşları sonrası korumaya geçen rakibin gardını bozmak amaçlı.
Boks kombinasyonları arasında ‘’ aldatan darbe’’  amaçlı.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:


Dirsek Teknikleri

 
Yazdır

Yatay Kesen Dirsek - Slashing Horizontal Elbow - Sok Tee

Muay Thai ‘ de  kısa mesafede uygulanan tekniktir.Nak Muay’ lar,bu tekniğin yapılışında   yüzün  min. açık vermesi  sebebiyle kroşe  yumruk vuruşunun  yerine bu tekniği tercih etmektedir.Omuz ekleminide kullarak max. momentumla rakibin Frontal kemiğine ve Temporal kemiğin skuamoza, petrosa ve mastoid bölümlerine yatay olarak yapılan dirsek tekniğidir. Eşle yapılan  antremanlarda çalışması tehlikeli bir teknik olup, çok dikkat edilmelidir.

Tekniğin genellikle  kullanıldığı yerler:

Stratejik olarak planan rakip yakınına giriş teknikleri sonrasında tahrip amaçlı.
Saldırıda bulunan rakibin  yakına girişi sonrasında,atak ve kontra atak amaçlı.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:

Dirsek Teknikleri

 
Yazdır

Sıçrayarak Havada Dirsek  - Mid-air Elbow - Gra-doge Sawk

Muay Thai ‘ de  genellikle orta ve yakın mesafede uygulan tekniktir.Tüm vucutla rakibin kafasına doğru sıçrama yapıldıktan sonra;havadaki  vucudun yere inişi sırasında  bedenin tüm  ağırlığının etkisiyle  rakibin  baş bölgesinde  Frontal ve  Koronal kemik bölgelerine uygulanan  dirsek tekniğidir.Muay Thai ‘nin tarihine  bakıldığında  en önemli teknikleri arasında olan bu tekniğin pek çok çeşidi bulunmakla beraber güç aktarımının büyüklüğüne göre farklı adlar verilmiştir.(Rakibe bacaklarla  sarılıp sağ ve sol dirseğin aynı anda rakibe   vuruş yapılması vs. gibi) Eşle yapılan  antremanlarda çalışması tehlikeli bir teknik olup, çok dikkat edilmelidir.

Tekniğin genellikle  kullanıldığı yerler:

Rakibin dengesinin bozacak bir teknik (örn: Teep Dhrong; Tae Kod)  hemen sonrasında  sonrasında uygulanır.

Çok yakına girerek boksla saldırı yapan  rakibe karşı çok etkilidir.
Boks ve dirsek kombinasyonları ardından yıkıcı  teknik olarak uygulanır.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:

Dirsek Teknikleri

 
Yazdır

Döner Dirsek - Spinning Elbow - Sawk Glab

Muay Thai ‘ de orta ve yakın mesafeden ,vucudun soldan sağ  veya sağdan sola  savrularak dönüşünden almış olduğu momentum gücüyle  rakip yüzüne hedef alınarak yapılan dirsek tekniğidir.Teknik, mesafe ve vuruş  açılarının  değiştirilmesiyle  rakibin yüz bölgesine  Maksillar ve Mandibular kemik bölgesine aşağıdan yukarı,yandan, düz ;yukarıdan aşağıya  veya kalp bölgesine uygulanabilmektedir.  Video da, yakın ve orta mesafeden düz, yandan ve aşağıdan yukarıya  açılarından yapılan sawk glab teknikleri gösterilmiştir. Eşle yapılan  antremanlarda çalışması tehlikeli bir teknik olup, çok dikkat edilmelidir.

Tekniğin genellikle kullanıldığı yerler:
Rakip tarafından atak olarak yapılan kroşe,tekme tekniklerine karşı kontra atak  olarak  uygulanır.

Rakibe atak olarak  yapılan herhangi bir boks kombinasyonu ardından savrulan yönden çıkış yapılarak kombinasyon  sonu etkin teknik olarak kullanılır.

Rakibe karşı yapılan herhangi bir tekniğin rakibe gelmeyip,tekniğin boşluğa atılması ardından dengesi bozulan  vucudun korunma  veya rakibin  saldırı yapmasını engellemek amaçlı kullanılır.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:

Dirsek Teknikleri

 

Sayfa 1 / 2

<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>