Yazdır

APARKAT

Matt Suey

Uppercut

Muay Thai ‘ de yakın mesafeden, aşağıdan yukarı yöne doğru rakip çenesi veya  diaframı hedef alınarak yapılan yumruk tekniğidir. Teknik ,mesafe ve vuruş  açılarının  değiştirilmesiyle kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır.Teknik yapılırken rakibin yakında olduğu unutulmamalıdır, Video da gösterildiği  gibi   teknik  guard duruşundan ödün vermeden ,çene mesafesinden teknik uygulanmalıdır. Video da ; yakın sabit hedef çeneye yapılan aparkat  vuruş ;orta mesafeden  diafram  hedefe adımla giriş yapılarak uygulanan aparkat teknikleri gösterilmiştir.

Tekniğin genellikle kullanıldığı yerler:

Pek çok tekniğin yapılamadığı rakibe çok yakın olunan pozisyonlarda rakible mesafeyi açmak için.
Boks kombinasyonlarında  yakın mesafede Kroşe sonrası ve öncesi rakib guardını bozmak için.
Kroşe ,clinch diz tekniklerine karşı kontra atak olarak  kullanılabilmektedir.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:

Yumruk   Teknikleri

 
Yazdır

KROŞE

Matt Lang Dhrong

Cross

Muay Thai ‘ de orta ve yakın mesafeden,rakibe sağ yan veya  sol yan yönden ,kolun  sanki bir orak olduğu  hissiyle ,  kola 90 derecelik açı verilerek yapılan  yumruk tekniğidir. Teknik ,mesafe ve vuruş  açılarının  değiştirilmesiyle kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Video da ; yakın sabit hedefe yapılan  kroşe vuruş ;orta mesafedeki  hedefe adımla giriş yapılarak uygulanan croşe  teknikleri gösterilmiştir.

Tekniğin genellikle kullanıldığı yerler:

Dirsek  veya aparkat teknikleri öncesi rakibi yıpratıp ,rakip guardını bozmak amaçlı. Karaciğere ve rakip karın bölgesine yapılan diz vuruşları öncesi kullanılabilmektedir. Clinch yaparak diz atan rakibe kontra atak olarak  kullanılabilmektedir.

Yumruk   Teknikleri

 
Yazdır

DÜZ YUMRUK

Matt Naa Dhrong

Jab

Muay Thai’ de  uzak mesafeden ,ileri yöne  yapılan yumruk tekniğidir.Teknik ,mesafe ve vuruş  açılarının  değiştirilmesiyle kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Video da  sabit hedefe yapılan  direk vuruş ;geriye giden hedefe adımla kayarak (takip amaçlı  ) ileri mesafe  direk vuruş teknikleri gösterilmiştir.

Tekniğin genellikle kullanıldığı yerler:

Yakın mesefeden yapılan  Diz ,dirsek teknileri öncesinde rakibe yaklaşmak  veya  yıpratmak amaçlı kullanılabilmektedir.
Mesafe gerektiren tekme teknikleri öncesinde rakibi aldatmak veya rakibe vuruş yaparak teknik için gerekli mesefeyi elde etmede kullanılabilmektedir.
Tekme saldırısıyla  gelen rakibe kontra atak olarak  kullanılabilmektedir.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:

Yumruk   Teknikleri