Yazdır

Yukarı Seviye Döner Tekme

Tae Glab Lang /Jerakhae Faad Hang

Spinning Heel Kick

Muay teknikleri arasında zamanlama ,enerji ve risk yönünden çok sık tercih edilmeyen bir tekniktir.Silah savrulan ayağın topudur.Rakibin baş ve boyun bölgesine dönüş yapılarak elde edilen momentumun kullanılır. Hızla savrulan vucudun gard duruşuna  hızla tekrar toparlanması  en az  hedefe vuruş yapması  kadar önemlidir. Teknik  rakibe uygulandığıda  çok etkilidir.İleri seviye teknik olup, sporcu sağlığının korunması için çalışmalar öncesi iyi ısınmak  gereklidir.Savrulma ve  tekmenin geliş açısı bakımından pek çok uygulanış şekli vardır.

Tekniğin genellikle kullanıldığı yerler:

Yorulan ve refleksleri yavaşlayan rakibe yumruk ve tekme kombinasyonları  sonrasında uygulanabilir.Rakibin yapmış olduğu tekme saldırısına  karşı  yapılan  bloklar ardından kontra atak olarak uygulanabilir.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:

Tekme   Teknikleri

 
Yazdır

Orta Seviye Seviye Tekme

Tae Glaang

Middle Kick

Muay Thai ‘nin  temel tekme teknikleri arasındadır.Rakip vucunda orta gövde bölgesine yapılan tekme vuruşlarıdır.Miğde boşluğuna ve  Göğüs kafesini oluşturan 12 adet Kosta’ kemiklerine uygulanır.Rakib vucudunda uygulanacak en etkili yer,göğüs kafesini oluşturan  12 adet kaburga arasında son sırada bulunan iki çift kosta kemiğidir.Bu iki kemik diğer kostalarla  birleşmeyip , göğüs kasları arasında serbest halde bulunduğundan darbe sırasında adeta bir bıçak görevini görür. Teknikte rakibe karşı yapılan saldırıda  kullanılan silah  Tibia kemiğidir. Yerdeki ayak topuğunun rakibe doğru hızla çevrilmesiyle Pelvis kemiğinin dönüşü vucut ağırlığının teknikte kulanılması sağlanır.Tekniğin pek çok uygulanış şekli bulunmaktadır.Videoda bazı uygulanış şekileri gösterilmiştir.

Tekniğin genellikle kullanıldığı yerler:

Yumruk vuruşlarıyla yapılan saldırı sonrası uzaklaşan rakibe karşı uygulanabilir.
Uzak mesafeden yakında girerek diz ,dirsek ve yumruk vuruşları  için  kullanılabilmektedir.Rakibin Direk yumrukla(Matt Naa Dhrong)  yaptığı saldırıda rakibe karşı  kontra atak olarak kullanılabilir.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:

Tekme   Teknikleri

 
Yazdır

Aşağı Seviye Tekme

Tae Kod

Low Kick

Muay Thai ‘nin en temel tekme tekniklerinden biridir. Teknikte rakibe karşı yapılan saldırıda  kullanılan silah  Tibia kemiğidir.  Vucut ağırlığını taşıyan bacak bölgesinde bulunan  Femur kemiğini saran Quadriceps kaslarına  ( Rectus Femoris,Vastus Lateralis;Vastus Medialis) yapılan  çok etkili bir vuruştur.Tekniğin yapılışında rakipten gelecek olan kontra atak saldırısına yakalanma riskinin diğer tekme tekniklerinden düşük  olması ve yüksek seviyeye atılan tekniklere nazaran daha az enerjiyle uygulanabilmesi  sebebiyle Nak Muay ‘lar tarafından  sık tercih edilmesine sebeb olmaktadır. Temelde 3 farklı uygulanış şekli olan teknik,dizin ve Tibia kemiğinin  değişik açılarda rakip bacağına yönlendirilmesiyle tekniğin  kendi içinde,  pekçok(yaklaşık 12 adet )uygulanış  şekli  bulunmaktadır. Video da bu teknik,farklı vuruş açıları kullanılarak gösterilmeye çalışılmıştır.


Tekniğin genellikle kullanıldığı yerler:

Direk ve Kroşe yumruk tekniklerine ve tüm tekme tekniklerine karşı kontra atak  olarak kullanılabilmektedir.Rakip bedeninin gövde & baş bölgesine yapılan yumruk,tekme ve diz   teknikleri  sonrasında   kullanılabilmektedir. Rakibin yıpratmak veya hareket kabiliyetini azaltmak  amacıyla bir bölgeye tek başına defacalarca uygulanabilir.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:

Tekme   Teknikleri

 
Yazdır

Yüksek Seviye Tekme

Tae Tud

High Kick

Muay Thai ‘nin en etkili tekme teknikleri arasındadır.Baş seviyesi hedef alınarak yapılan tekniğin uygulanması tecrübe istemektedir.Nak Muay, tekniğin uygulanması sırasında rakipten kontra atak alma  riskini göz önüne bulundurur.Teknikğin yapılışında  hız ve denge kontrolü  çok önemli kavramlardır.Tekniğin etkili olabilmesi için rakibe karşı zamanlama ,nefes ,mesafe  çok iyi hesaplanmalıdır. Teknikte en etkili silah Tibia kemiğidir.Güç  ve ek çok uygulanış şekli bulunmaktadır.Antremanlarda çalıştırıcı ve sprocular bilinçli olmalı,partnerin boyun bölgesinde bulunan  Vertebral,Anakarotid Arter damar bölgesine kesinlikle uygulanmamalıdır.Gücünü kontrol edebilmeyi başaran ileri seviye sporcuların iyi konsantre olarak   çalışması gereken teknik olup , yeni ve orta seviye de  sporcuların bu tekniği karşıklıklı  elleriyle karşıyalayarak  çalışması sporcu sağlığı yönünden çok önemlidir.

Tekniğin genellikle kullanıldığı yerler:

Yorulan rakibin gard duruşunun bozulması ardından etkili  vuruş olarak kulanılabilir. Yumruk saldırısı yapan  rakibin saldırı yaparken  açık verdiği yüz bölgesine kontra atak olarak  kullanılabilir.  Tüm vuruşlar sonrası  saldıra yapılan mesafenden kaçan yapan  rakibi karşı   kullanılabilir.

Tekniğin videosu için resme tıklayınız:

Tekme  Teknikleri

 

Sayfa 1 / 2

<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>